Siostry Kanoniczki Ducha Świętego

26-020 Chmielnik,

ul. Dygasińskiego 2tel. 41-354-36-54

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego jest żeńska gałęzią Zakonu Ducha Świętego, który powstał w XII wieku, we Francji. Założycielem Zakonu jest bł. Gwidon z Montpellier. Szczegóły z historii i duchowości Zgromadzenia można przeczytać na stronie internetowej Zgromadzenia: www.kanoniczki.pl . W Chmielniku Siostry żyją i pracują od 1922 roku. Mieszkały w różnych miejscach tego miasta, w zależności od dzieła, które prowadziły. Obecnie Siostry mieszkają przy ul. Dygasińskiego 2. W tym okresie siostry prowadziły Szkolę Zawodową, internat, opiekowały się zabytkowym kościółkiem Trójcy Świętej, pracowały w szpitalu, w przychodni, prowadziły przedszkole, pracowały przy parafii, w katechizacji i w kancelarii parafialnej, prowadziły kursy zawodowe.

Obecną wspólnotę tworzy 5 sióstr: przełożona domu - s. Gracjana Pawełczak

oraz siostry: s. Krzysztofa Podraza, s. Alana Sałamun, s. Felicja Urban, s. Dorota Raźny.

Siostry pracują w Szkole Podstawowej, w Gimnazjum oraz w Przedszkolu jako nauczyciele religii. Poza tym dbają o wystrój kościoła; dekoracje kwiatowe, czystość bielizny kościelnej. Prowadzą Świetlicę Środowiskową dla młodzieży. Swoją codzienną modlitwą otaczają kościół lokalny, w którym przyszło im żyć i pracować oraz ludzi, z którymi współpracują i którym służą.

Ważniejsze adresy Zgromadzenia:

Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego

ul. Szpitalna 10 31-024 Kraków

Dom Nowicjatu

ul. Mickiewicza 129 37-300 Leżajsk

Pracując jako katechetka w Szkole Podstawowej w Chmielniku, udzielałam się także przystrajając kwiatami świątynię parafialną. Kościół jako budowla sakralna to niepowtarzalne i wyjątkowe miejsce, w którym panuje wyniosły i uroczysty nastrój. Przybrania kwiatowe i wystroje okolicznościowe powinny go potęgować i skłaniać do refleksji. Lubię kwiaty, więc ich układnie było z mojej strony hołdem składanym Bogu. Bardzo mnie cieszyło, kiedy moja praca mogła pomóc uczestnikom nabożeństw w skupieniu i modlitwie.

Dziękuję księdzu dziekanowi Franciszkowi Siarkowi, pani Annie Olesińskiej oraz tym wszystkim, którzy wspierali mnie dobrym słowem i czynem w radosnej ale i wymagającej pracy tworzenia kompozycji kwiatowych i dekoracji okolicznościowych.

Zapraszam do oglądania zdjęć zamieszczonych w Galerii. Niestety, nie zawsze odpowiadają one wymogom edytorskim. Wiele z nich wykonano amatorskim sprzętem. Mam jednak nadzieję, że niedoskonałości techniczne nie będą stanowić przeszkody, a same zdjęcia przysłużą się tym, którzy podobnie jak ja, wykonują dekoracje i wystroje świątyń.

s. Łucja Kramarz CSS

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn