WIGILIA UROCZYSTOŚCI

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY W CHMIELNIKU

GODZINA 17.00

(Modlitwa Różańcowa 16.30)

W czasie spotkania modlitewnego, wzywając Ducha Świętego, który uświęca i umacnia Wspólnotę wierzących w Chrystusa przyjmiemy namaszczenie "olejkiem radosci"

Ps 45,8 - Dlatego Bóg, Twój Bóg namaścił ciebie olejkiem radości...

„Chrystus nie został namaszczony przez ludzi olejkiem materialnym, ale Ojciec namaścił Go Duchem Świętym, ustanawiając Go Zbawicielem świata, jak mówi święty Piotr: „Jezus z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym”. (…) Chrystus został więc namaszczony duchowym olejkiem radości, to jest Duchem Świętym, który dlatego jest nazywany olejkiem radości, bo jest twórcą duchowego wesela; wy zaś namaszczeni olejem staliście się uczestnikami i towarzyszami Chrystusa. Bacz więc, abyś nie uważał za zwykły i pospolity owego oleju; jest on święty, nie jest już zwykły ani, jeśli tak wolisz nazwać, pospolity po wypowiedzeniu wezwania, lecz jest darem Chrystusa i Ducha Świętego. Olej ten stał się skuteczny dzięki obecności Bóstwa. Ciało i twoje zmysły zostają symbolicznie namaszczone olejem. A gdy się nim namaszcza widzialnie ciało, dusza zostaje uświęcona świętym i ożywczym Duchem” (Z Katechez jerozolimskich, Katecheza 21, Mystagogiczna, 3, 1-3). Kapłan namaszczając olejkiem radości na czole, kreśli znak „tau”. Ten symboliczny gest nawiązuje do Księgi Ezechiela, w której opisany jest fakt, jak Bóg posyła anioła, by przeszedł przez środek miasta i nakreślił znak tau „na czołach mężów, którzy wzdychają i biadają nad wszystkimi obrzydliwościami w niej popełnionymi” (Ez 9, 4). Tak zatem zostali oznaczeni wolni od kary, ci którzy uwierzyli w Boga. Namaszczamy Was w świątyni olejkiem radości, na znak zamieszkania w Was Ducha Pańskiego i ochrony przed zakusami złego oraz dla radości, który wypływa z błogosławieństwa Bożego.

Przypomnij sobie, jakiego patrona na bierzmowaniu wybrałeś (bądź chcesz sobie wybrać) - by pomagał ci mężnie iść w życiu po ścieżkach wiary.

Zastanów się kim ta osoba była i dlaczego właśnie ją wybrałeś.

Weź ze sobą na to spotkanie jakiś element zewnętrznej garderoby (np. szalik, apaszka, kurtka) w kolorze, który oznaczałby tego świętego orędownika (męczennicy - czerwony, dziewice i mężczyźni w czystości - biały, odznaczający się przykładnym życiem - złoty, żółty, asceci - fiolet).

Zabierz też ze sobą świecę albo znicz.

WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE!!!

[1]  2  »

Wtorek, IV Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jerzego, męczennika albo wspomnienie św. Fidelisa z Sigmaringen, prezbitera i męczennika