POGRZEB BISKUPA SENIORA KAZIMIERZA RYCZANA

     Biskup Kazimierz Ryczan spoczął w krypcie pod Bazyliką Katedralną. W Kielcach zakończyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe byłego ordynariusza diecezji kieleckiej. Mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. - W głos bp. Ryczana wsłuchiwała się cała Polska, szczególnie wtedy, gdy jeszcze całkiem niedawno wzywano do odejścia od chrześcijańskiej kultury i tradycji, a także do "wygaszania Polski" - mówił w homilii abp Józef Michalik, były Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

     Od południa, w oczekiwaniu na przybycie trumny z ciałem bp. Kazimierza Ryczana modlili się w intencji byłego ordynariusza.

     Uroczystości rozpoczęły się po godz. 13.30 od kościoła Trójcy Świętej, gdzie zmówiono modlitwę różańcową.

    Przy ulicy Jana Pawła II i na placu Najświętszej Maryi Panny zgromadziło się bardzo wielu wiernych.O 14.30 kondukt żałobny wyruszył przez ulicę Jana Pawła II i plac Najświętszej Maryi Panny w kierunku Bazyliki Katedralnej. Na jego czele ustawiło się prawie 40 hierarchów Kościoła Katolickiego na czele z metropolitą krakowskim abp Markiem Jędraszewskim, a także kilkadziesiąt delegacji ze swymi sztandarami.

     Oficjalne delegacje wkroczyły do bazyliki, pozostali wierni zajęli miejsca wokół katedry i na placu Jana Pawła II, gdzie ustawiono telebim.

    Biskupa ordynariusza przybyli pożegnać m.in minister Andrzej Dera, reprezentujący Kancelarię Prezydenta RP, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, szef policji gen. Jarosław Szymczyk, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. W bazylice pojawiły się reprezentacje senatów uczelni, z którymi przez lata związany był bp Kazimierz Ryczan: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej, parlamentarzyści, reprezentacje samorządów Kielc z prezydentem Wojciechem Lubawskim i Żurawicy, miejsca, gdzie urodził się Kazimierz Ryczan.

     Wszystkich zgromadzonych w kościele i wokół niego, a także słuchających i oglądających bezpośrednią transmisję w mediach przywitał obecny ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Jan Piotrowski.

      Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, koncelebrował je metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

      Homilię w nabożeństwie wygłosił abp Józef Michalik, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który był także ordynariuszem archidiecezji przemyskiej.

- W jego głos wsłuchiwała się cała Polska i była mu wdzięczna za ducha odwagi, szczególnie wtedy, gdy jeszcze całkiem niedawno wzywano do odejścia od chrześcijańskiej kultury i tradycji, a także do "wygaszania Polski" - mówił w homilii abp Józef Michalik. - Przeciwstawiał się tym głosom, które pojawiały się w wydawałoby się uczciwych pismach i u istotnych luminarzy, piszących o tym, że polskość to nie jest normalność, że to polskie piekło, które sami autorzy gorliwie rozpętywali. Bolały nas kłamstwa i antyklerykalna propaganda. Potrzebny był wówczas głos Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale także głos bp. Kazimierza Ryczana - dodawał. - Zdecydowanie bronił Radia Maryja i Telewizji Trwam - przypominał abp Michalik - a przy tym odznaczał się wielkim taktem i kultura. Zawsze lubił pomagać w trudnych sytuacjach - dodawał hierarcha.

     Metropolita przemyski przypominał imponujący dorobek naukowy i kaznodziejski bp. Kazimierza Ryczana, jego prace na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i religijne środowisko ziemi przemyskiej, w którym dorastał. - Jego matka wyznała kiedyś, że od poczęcia wiedziała, że Bóg chce go dla siebie - wspominał abp Michalik, który Ziemię Kielecką, której zaczął służyć w latach 90. biskup Kazimierz, nazwał uosobieniem chrześcijańskiej Polski - pars maior Poloniae - miejscem początków polskiego chrześcijaństwa w Wiślicy, wielkich pisarzy i duchownych. - Bp Kazimierz Ryczan podjął się następstwa swych wielkich poprzedników, w tym abp. Stanisława Szymeckiego, a także bp. męczennika Czesława Kaczmarka - mówił abp Michalik.

     Na zakończenie pogrzebowego nabożeństwa minister Andrzej Dera odczytał list kondolencyjny prezydenta RP Andrzeja Dudy, a szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa list od premier Beaty Szydło, głos zabrał także prezydent Kielc Wojciech Lubawski. W imieniu duchowieństwa diecezji kieleckiej przemówił Ks. Prał. Lucjan Skolik.

      Po mszy św. ciało zmarłego biskupa zostało złożone w podziemiach katedry, gdzie spoczywają poprzedni ordynariusze diecezji kieleckiej. Jako pierwsze złożone zostało w niej w 1818 roku ciało Wojciecha de Boża Wola Górskiego, pierwszego biskupa kieleckiego. Później pogrzebani tam zostali jego następcy: bp Maciej Majerczak, ktory był administratorem apostolskim diecezji w latach 1848-1870, bp Tomasz Teofil Kuliński (w 1907 r.), bp Augustyn Łosiński (w 1937 r.), bp Czesław Kaczmarek (w 1963 r.) i bp Jan Jaroszewicz (w 1980 r.).

https://www.facebook.com/pg/StudioKamyk/photos/?tab=album&album_id=1222762704496901

 [1] 

Powrót

Wyszukiwanie

Święta

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny
Rok B, I
Dzień Powszedni

GALERIA

 

nowy element

facebook

googleplus

youtube